Samouczek okienny według EDEL - dystrybutora okien z Wrocławia

Samouczek okienny według EDEL - dystrybutora okien z Wrocławia

EDEL – firma dystrybuująca okna na terenie Wrocławia – przygotowała dla Państwa samouczek okienny.

Tradycja jest dla naszej firmy bardzo ważna, dlatego chcemy podzielić się wiedzą, jaką gromadzimy od wielu lat, aby zapewnić komfort w Państwa domach i biurach. .Okna są głównym elementem konstrukcyjnym każdego domu. Służą przede wszystkim do oświetlania pomieszczeń i do ich wentylacji. Najważniejsze funkcje okien to: umożliwienie dostępu światła, ochrona przed czynnikami atmosferycznymi, izolacyjność termiczna oraz funkcja dekoracyjna. Aby odpowiedzialnie dobrać okna do swojego domu lub biura, należy zwrócić uwagę na

 •     współczynnik przenikania ciepła
 •     bezpieczeństwo konstrukcji
 •     izolację akustyczną.

Dawniej rolę okna spełniały otwory w ścianie. Jednak zmiany pogody wymuszały, aby otwory okienne były wypełniane materiałami. Prymitywne wypełnienia błony, skóry zwierzęce, drewno, czy tkanina były niedoskonałym substytutem dzisiejszych okien. Kiedy w starożytności w krajach azjatyckich do wypełniania okien stosowano papier, Rzymianie wprowadzili już szkło. Starożytna obróbka termiczna, nie pozwalała uzyskać przezroczystości tafli, dlatego rola szkła w oknach ograniczała się do funkcji użytkowej, a nie estetycznej. W nowoczesnych oknach standardowo stosuje się gładkie i całkowicie przezroczyste szkło typu float, lub niskoemisyjne szyby typu termofloat. Szyby odbijają ciepło z pomieszczenia i tym samym zapobiegają wydostawaniu się jego na zewnątrz.

Stolarka okienna ma swoją długoletnią tradycję, toteż konstrukcje okien drewnianych są różnorakie. Najbardziej popularnym materiałem do wytwarzania okien są drzewa iglaste - sosny i świerki. Dużym zainteresowaniem cieszy się mahoń, ale jest to materiał dużo droższy. Drewniane ramy okienne wykańczane są farbami lub lakierami, tak aby przepuszczały parę wodną. Powłoki kryjące i lakiery nadają głębszy kolor i chronią drewno przed promieniami UV i innymi czynnikami atmosferycznymi. Minusem okien drewnianych jest potrzeba odnawiania zniszczonej powłoki. Unikniemy tego problemu, kiedy zainwestujemy w okna aluminiowo - drewniane. Takie okna to połącznie aluminium (na zewnątrz) i drewna (wewnątrz). Od środka znajduje się estetyczna powłoka drewniana, natomiast aluminiowa strona zewnętrzna jest skutecznie zabezpieczona i łatwa w pielęgnacji.

Rodzaje okien

Okna składają się z ramy zamontowanej w ścianie, ze skrzydła okiennego (części ruchomej przymocowanej do ramy dzięki zawiasom) i z wypełnienia szklanego. Tafla szkła jest  pojedyncza, podwójna, a czasami potrójna. Okna dostępne są wielu różnych liniach stylistycznych, co umożliwia dobór odpowiednich konstrukcji okiennych do specyfiki budynku.  Oprócz zwykłych prostokątnych okien, stolarka okienna wyróżnia również okna, ze względu na ich specjalne funkcje, np. okna połaciowe, wbudowane w połać dachową, okna witrynowe (sklepowe), okna balkonowe, czy świetliki do oświetlania górnego.

W stolarce okiennej wyróżniamy okna krosnowe (jednoelementowe), ościeżnicowe i skrzynkowe (o podwójnych skrzydłach), zespolone (o połączonych podwójnych skrzydłach) i jednoramowe ( składają się z ramy i pojedynczych skrzydeł okiennych). Podobną konstrukcję do okien jednoramowych,  mają okna wykonywane z profili PVC.

Nowoczesne okna zespolone wykonuje się z drewna sosnowego lub dębowego. Malowane są farbami gruntującymi i kryjącymi w dowolnym kolorze. Wprowadzenie do produkcji okien zespolonych elementów tworzywa sztucznego, pozwoliło osiągnąć lepszą szczelność. Okna zespolone charakteryzują się trwałością rzędu 30-40 lat. W odróżnieniu od okien z PVC zapewniają niewielką infiltrację powietrza do wnętrza i tym samym poprawiają cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Liczne zalety tego typu okien spowodowały, że obecnie produkowane okna zespolone uznać należy za dobrą alternatywę dla okien z PVC.

Okna PVC to najnowsza i ciągle udoskonalana propozycja stolarki okiennej. Skróty PCV, PCW, PVC, oznaczają to samo - materiał polichlorek winylu. Zapewnia on oknom najskuteczniejszą izolacyjność termiczną oraz akustyczną. Takie okna spełniają swoje funkcje zarówno w nowoczesnym budownictwie,  jak i obiektach zabytkowych. Wilgoć nie wypacza profili okiennych, a materiał nie ulega korozji i nie wymaga konserwacji. Profile z PVC usztywniane są specjalnymi kształtownikami, aby zapewnić sztywność i wytrzymałość. Najpopularniejsze profile do okien PVC mają kolor biały, aczkolwiek dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej.

Parametry okien – zalecenia  firmy dystrybucyjnej EDEL z Wrocławia

Przy wyborze okien musimy mieć na uwadze parametry techniczne i zwracać przede wszystkim uwagę na współczynnik Uw. Ten współczynnik informuje nas o przenikaniu ciepła przez całe okno. Im współczynnik jest mniejszy,  tym mniejsza jest utrata ciepła. O współczynniku Uw decyduje przenikalność termiczna profilu oraz pakietu szybowego, a także sposób osadzenia szyby w oknie. Należy bardzo precyzyjnie czytać oferty i zwracać uwagę czy czynnik uw jest wyliczony dla szyby, czy poszczególnych okien. Producenci mają obowiązek podawania dla każdego okna współczynnika przenikania ciepła. Informacja musi się znaleźć na etykiecie bądź dokumentach (np. specyfikacji termicznej).

Zalecane przez nas parametry okien

 •     odporność na obciążenie wiatrem – na 6 klas wystarczająca jest klasa C2,
 •     wodoszczelność – na 10 klas wystarczająca jest klasa 7A,
 •     właściwości akustyczne – im wyższa wartość, tym lepiej [tłumie hałasu zewnętrznego daje Rw (C, Ctr) = 33 (-1; -5],
 •     przenikalność cieplna okna (współczynnik Uw) – obecnym standardem Uw = 1,2-1,3 W/(m2.K), najlepiej kiedy Uw < 0,8,
 •     przepuszczalność powietrza – na 4 klasy najlepiej 4,
 •     współczynnik przepuszczalności światła Lt – ilość światła słonecznego, jakie przez okno przeniknie. Około Lt = 74%,
 •     współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego – określa ile ciepła słonecznego dotrze do wnętrza, np. wartość 0,73 oznacza, że dotrze 73%.

Dane kontaktowe

 • EDEL KRYSTIAN KOŁACIŃSKI
 • ul. Gliniana 58/1A
 • 50-526 Wrocław
 • tel. 519-329-506
 • kontakt@oknaedel.pl

Polub nas !

okna edel facebook

Jak dojechać?